Koupě mx-5 - několik dotazů

...kolem roadsteru MX-5
Pravidla fóra
Chceš se zde zaregistrovat? Napiš něco krátce o sobě adminovi na raduna@mx-5.biz.

Koupě mx-5 - několik dotazů

Příspěvekod MartyC » 02 srp 2020, 21:43

Hezký večer přeji. Postupem času jsem se rozhodl pro koupi roadstera, Miata je jedna z voleb, nad kterými přemýšlím.
Dalšími jsou bmw z3 a mercedes slk.
Auto bych využíval skoro denně, po celý rok. Nejsem žádný závodník, takže nepotřebuji hodně síly, případně si vystačím klidně s 1.6.
Prostě chci auto pro dva lidi, u kterého můžu na jaře/v létě/na podzim dát dolu střechu.
Je mi jasné, že zde bude převažovat Miata, ale čeho se bojím, je koroze. U bmw 3, alespoň myslím, to tak problematické být nemusí.
A zároveň poslední věc: rozpočet mám do 250 000.
Tady je, co jsem v rámci prohledávání webu nalezl:
A) Miata https://www.sportovnivozy.cz/129848-mazda-mx-5-nc-motor-po-go-liberec
B) bmw z3: https://www.sportovnivozy.cz/116708-bmw-z3-cl3101-frydlant-nad-ostravici
C) mercedes: https://www.sportovnivozy.cz/127710-mercedes-benz-slk-ostrava

U dovozu z německa si nejsem jistý, asi bych se tomu raději vyhnul. Samozřejmě předpokládám spoluúčast mechanika, atd.
Pokud jsem úplně mimo, tak to rád uslyším (otázka softop/hardtop asi? myslím není extra důležitá, ale je pravdou, že ten mercedes je ve výběru právě kvůli el. hardtopu).
Předem díky za případné reakce a omlouvám se - jsem nováček, který trávil hodně času googlováním a čtením (i na tomto fóru), jenomže je pro mě důležité slyšet i názor těch, co se v tom vyznají, a případně co pro mě, jako jezdce bez extra velkých ambicí, by bylo nejvhodnější.
Martin
MartyC
 
Příspěvky: 13
Registrován: 06 srp 2011, 08:42

Re: Koupě mx-5 - několik dotazů

Příspěvekod Renee » 03 srp 2020, 08:59

S tvojím rozpočtem asi nekoukáš na NA a NB, takže 1.6 ti nehrozí, a pokud bys přecijen nakonec šel do nějaké NBfl, tak ti určitě v rámci rozpočtu zbydou peníze i na hezkou opravu případné koroze (není to tak neřešitelný problém jak se zdá).
Přiznám se že ceny NCček úplně nesleduji, ale myslím že kolem 300 tisíc už byly slušné faceliftové dvoulitry, takže za 250t věřím že předfaceliftovou 1.8 seženeš bez problému, a nejspíš také i se slušnou rezervou na opravy.
I když mám NAčko jako daily, tak bych NA nebo NB úplně s čistým svědomím jako daily nedoporučil, i když to jde. NC je ale úplně jiné auto, a myslím že nebude o nic horší daily než ta Z3 nebo Mercedes. Určitě bude levnější provozně, a pokud vím, i jízdně je zábavnější. Šestiválec bavoráku je sice fajn, ale cenově bude asi spíš výš, ty kompresorové Mercedesy sice taky jedou svižně, ale lehkosti MX-5ky se nevyrovná ani jedno, pokud tedy hledáš za volantem i zábavu, tak si myslím že jsi na správném fóru :)
Pokud máš dilema hard/soft top, tak ti k tomu řeknu jen že už pátým rokem parkuju ceoročně se soft topem na parkovišti na sídlišti v Praze, a nedošlo nikdy k žádné škodě ani člověkem, ani sněhem či deštěm. U NCčka je podle mojeho názoru ten elektrický hardtop vyloženě ohyzdný, ale se střechou nahoře je v tom větší komfort než pod hadrem. Taky jsem nikdy neslyšel že by se ten mechanismus nějak vyloženě vysíral, takže asi není třeba se toho nějak bát.
Nakonec bych tě nasměroval i na facebookový fanklub MX-5, připadně skupinu s MX-5 díly, tohle fórum je sice fajn ale členská základna tu není tak veliká, ve zmíněných skupinách je inzerce podstatně živější a občas se tam najdou lidé, kteří inzerované auta třeba osobně znají a dají reference.
1993 NA 1.6 85kW. 6q, 4.1 torsen, MeisterR. How did that happen?
Renee
 
Příspěvky: 961
Registrován: 18 čer 2016, 09:29
Bydliště: Praha

Re: Koupě mx-5 - několik dotazů

Příspěvekod ZdenekB » 03 srp 2020, 16:42

Z vlastní zkušenosti NC s PRHT jako daily klidně doporučím. S tvým rozpočtem si můžeš vybrat pěkný kousek, já jsem za podobnou cenu nedávno prodal svoje, kde vlastně kromě výměny oleje nebylo potřeba nic řešit.
Střecha se nesere, nikdy jsem s ní problém neměl a ani o nikom s problémem neslyšel. Z 1.8 vs 2.0 bych určitě doporučil dvoulitr, dostaneš samosvor a ono to stejně má výkonu tak akorát (ne moc).
Bohužel i u NC je potřeba dávat bacha na korozi, pokud nějaká jezdila i v zimě (u PRHT tam šance docela je), tak pořádně zkontrolovat. Hlavně bacha na nátěry podvozku, kterýma se někteří poctivci spíš snaží případnou rez zakrýt.
2007 NC PRHT 2.0
ZdenekB
 
Příspěvky: 17
Registrován: 31 srp 2014, 20:54

Re: Koupě mx-5 - několik dotazů

Příspěvekod Tomin » 03 srp 2020, 17:11

Pokud by úkolem budoucího vozítka bylo čekat v garáži na víkendové zábavné výlety ve dvou, nebo svižné vyjížďky po kvalitních okreskách, NC je pro tohle stvořená jak nic jiného. Teď jsme se vrátili z 4-denní objíždky Česka (najeto přes 1600km) a hlavně díky MX-5 to bylo opět fantastické a zas a znovu tohle vozítko potvrdilo oprávněnost svého panování na trůnu. Ovšem jestli s tím chceš jezdit denodenně - což závidím - tady už si jist s NC softtop nejsem. Nahlídni ke mě do vlákna, kde jsem popsal neduhy NCéčka, třeba jak se s ním jezdí po městě, ve větším provozu a tak. Dodnes bych na tom neměnil slovo. Plátěná střecha roadsteru sice sluší, ale komplikuje každodenní užívání. Stále budeš řešit kam to zaparkovat, aby na to nepadal bordel ze stromů, pozdravy od ptáků, městský prach a tak. Tohle kvalitní impregnace řeší jen částečně. Rezavění podvozku a karoserie je odvěký prevít a netýká se jen Mazdy. Nedávno jsem nahlídnul právě pod jedno SLK a byl to žalostný pohled. Lehká olezlost podvozkových prvků nevadí, nesmí být ale chycená kaste. Takže pečlivě vybírati. Jestli můžu poradit, tak se svez ve všech třech značkách a nejlépe právě po městských ulicích a v běžném pracovním provozu a porovnej, co se ti tam ovládá nejlehčejc :)
NC 2.0 Expression
To není auto, to je ROADSTER, lásko!
Uživatelský avatar
Tomin
 
Příspěvky: 596
Registrován: 24 říj 2014, 22:25
Bydliště: moravsko-slovácké pomezí

Re: Koupě mx-5 - několik dotazů

Příspěvekod MartyC » 03 srp 2020, 22:03

Díky moc všem za názory a postřehy, máte pravdu, že jediná cesta je si to zkusit, o tom žádná. Toho s tím městem jsem se trochu obával, i proto jsem přemýšlel o hardtopu.
MartyC
 
Příspěvky: 13
Registrován: 06 srp 2011, 08:42

Re: Koupě mx-5 - několik dotazů

Příspěvekod Renee » 04 srp 2020, 09:48

Netřeba se toho obávat, jak píše Tomin, on to má jako víkendovou leštěnku a to auto je pro něj vlastně jen radost, ale věz že MX-5ka zvládne i roli dělníka. Myslím že skloubit leštěnku a daily není jednoduchý úkol nejen v případě MX-5. Daily auto prostě vždycky bude zasyflené od městského prachu a posrané od ptáků. Tak prostě aplikuješ vosk a jednou týdně to sjedeš na vapku spláchnout, no. To plátno taky vydrží třeba i desítky let, i když ji necháš venku. Ano, nebude věčně krásné, ale nic se mu nestane. Samozřejmě je potřeba nějaká údržba aspoň dvakrát ročně, ale není to problém. Osobně si vůbec nemyslím že by zrovna plátěná střecha byla to co mi na tom autě komplikuje denní jezditelnsot :D
Pokud jsi z nějaké rizikové lokality, tak by možná byl hardtop lepší, ale kdyby ti někdo "záviděl" tak si najde cestu jak ti auto poškodit tak či tak. V takovém případě je možná i lepší mít auto co trochu vypadá jako pelech, ale přitom jede furt skvěle :D
1993 NA 1.6 85kW. 6q, 4.1 torsen, MeisterR. How did that happen?
Renee
 
Příspěvky: 961
Registrován: 18 čer 2016, 09:29
Bydliště: Praha

Re: Koupě mx-5 - několik dotazů

Příspěvekod BigBang » 04 srp 2020, 14:49

Zaráží mě, že máš ve výběru Z3 a ne Z4, která mi příjde na dailynu vhodnější. Z3 je ekvivalent spíš k NA/NB, babička, u který bych se koroze obával obdobně jako u MX5. Z4 s 2,5 motorem sezeneš v danném rozpočtu a spotřebou na tom budeš jako s tím dvoulitrem ve zmíněný Z3 - při normální jízdě za 10. SLKčka druhý generac neznám. Kamarád má akorát první gen. a to auto je sice orezlý, ale tak nějak je na něm dost materiálu, aby chvíli dokázalo kvíst než se rozpadne na rozdíl od Mazdy.

Co se např. spotřeby týče, tak tam bych to viděl 1. MX5, 2. SLK, 3. BMW. Co se cen dílů 1. MX5, 2. BMW, 3. SLK. Co se hniloby týče 1.Z4, 2. SLK/Z3, 3. MX5.
BigBang
 
Příspěvky: 209
Registrován: 23 pro 2019, 21:45
Bydliště: Kladno

Re: Koupě mx-5 - několik dotazů

Příspěvekod MartyC » 14 srp 2020, 22:11

Na tohle se asi nikdo podívat nebyl, že ano? :D
https://www.autoesa.cz/mazda/mx/kabriolet/benzin/531211214
MartyC
 
Příspěvky: 13
Registrován: 06 srp 2011, 08:42

Re: Koupě mx-5 - několik dotazů

Příspěvekod BorisB » 06 zář 2020, 16:35

MartyC píše:Na tohle se asi nikdo podívat nebyl, že ano? :D
https://www.autoesa.cz/mazda/mx/kabriolet/benzin/531211214


Dovoz z Německa je tak jednoduchej, že bych neváhal. Je je třeba trpělivě hledat a nenechat se zlákat zcela bez rozmyslu. Těsně kolem tvýho budgetu je teď v Německu, ale hodně daleko, krásná limitka, MX-5 NC 3rd edition s necelými 50 000 km za Baťovských 9 900 EUR. https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/deta ... =306876089

Nebo si na ten dovoz najmi firmu, co se dovozy živí, přivezou ti auto před dům na značkách.
NB 1,8 6q Miracle British (Racing?) Green r.v.2000
BorisB
 
Příspěvky: 67
Registrován: 08 úno 2015, 22:26

Re: Koupě mx-5 - několik dotazů

Příspěvekod MartyC » 16 zář 2020, 22:44

Tak jsem koupil 2007, softtop, po generálce motoru, bez bouračky, najeto kolem kila, koroze žádná. Absolutní štěstí.
Ještě jednou díky moc za rady a úplně chápu, proč je Miata tak oblíbená - je to dokonalá hračka!
MartyC
 
Příspěvky: 13
Registrován: 06 srp 2011, 08:42


Zpět na Diskuze o čemkoli...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 104 návštevníků